Сплата ПДВ: як правильно розрахувати податок на додану вартість

06.02.2021 12:50   Елена Степницкая
Сплата ПДВ: як правильно розрахувати податок на додану вартість

ПДВ - це непрямий податок, спосіб вкладення в бюджет частки доданої вартості, яка присутня на всіх етапах виготовлення та збуту послуг і продукції.

Сума даного податку, яку необхідно сплачувати в бюджет, розраховується різницею між податком, який нарахований за певною ставкою з податкової системи, і податком відрахувань. Ставка обчислюється з положень законодавства. Податок відрахувань є сумою податку, сплачену безпосередньо в процесі придбання продукції або послуг, які застосовуються в діяльності підприємства, оподатковуваного ПДВ.

Як визначити суму ПДВ

ПДВ (податок на додану вартість) - непрямий податок, який застосовується в Україні з 1992 року. Податок на додану вартість є важливим елементом оподаткування підприємств. Податкова ставка ПДВ в Україні - 20%.

Розрахунок податку здійснюється окремо по кожній із застосовуваних ставок. ПДВ, сплачений при придбанні товарів, робіт, послуг, що не підлягають оподаткуванню, до відрахування не приймається.

Базою оподаткування ПДВ, як правило, є договірна вартість товару (з 2016 року для цілей оподаткування вартість не може бути менше звичайних цін). Об'єктом оподаткування ПДВ є операція з поставки товару, робіт, послуг.

Важливо! Платниками ПДВ, по суті, на території України є всі учасники господарських операцій. Тут важливо акцентувати увагу на законодавчо встановленому відміну між активними і пасивними платниками ПДВ.

Активними платниками ПДВ є підприємці, зареєстровані як платники ПДВ в органах державної фіскальної служби України, пасивними ж платниками є всі інші.

При реалізації товарів, робіт, послуг, передачі майнових прав ПДВ пред'являється покупцеві додатково до ціни реалізації. На практиці при розрахунку ПДВ можливі 2 варіанти:

  1. Якщо є сума без ПДВ;
  2. Якщо є сума з урахуванням ПДВ.

Пояснимо, як правильно порахувати ПДВ в кожному окремому випадку. Звичайно можна робити розрахунок ПДВ онлайн, але в цій статті ми покажемо як легко це зробити на самому звичайному калькуляторі.

Як порахувати ПДВ від суми

Як обчислити ПДВ від суми? Це нескладно: потрібно просто математично розрахувати відсоток. Розрахунок здійснюється за формулою:

  • ПДВ = НБ × Нст / 100

Де НБ - податкова база (тобто сума без ПДВ), НСТ - ставка ПДВ: 20 відсотків або 7 відсотків.

Як порахувати ПДВ в тому числі

Порахувати ПДВ в тому числі - це значить виділити податок, який закладений в підсумкову суму. Тут для обчислення використовують формули:

  • ПДВ = С / 1,20 × 0,20 - якщо потрібно порахувати ПДВ 20%,
  • ПДВ = С / 1,07 × 0,07 - якщо потрібно порахувати ПДВ 7%,

Де С - сума, що включає ПДВ.

Як порахувати суму з ПДВ

Порахувати суму з ПДВ можна, не обчислюючи попередньо сам податок. Для цього використовуйте формули:

  • С = НБ × 1,20 - якщо вважати ПДВ за ставкою 20%,
  • С = НБ × 1,07 - якщо вважати ПДВ за ставкою 7%,

Де НБ - податкова база, тобто сума без податку.

Динамика курса валют на 01.03.2021

Нефть Brent
$66.13
-1.13%

Лента новостей