Кожен п'ятий українець готовий на будь-які умови, аби не стріляли

23.07.2018 1:02   Елена Степницкая
Кожен п'ятий українець готовий на будь-які умови, аби не стріляли

Багато людей в Україна готові на мир "за будь-яку ціну", але вони не розуміють, якою вона може бути.
Про це в коментарі для Gazeta говорить політолог Петро Олещук.
Фонд "Демократичні ініціативи" спільно з центром Разумкова з'ясували, як громадяни по всій країні бачать вирішення конфлікту на Донбасі та закінчення війни. Для цього з 19 по 25 травня цього року в усіх регіонах України опитали 2019 респондентів віком від 18 років. Не проводили опитування лише в Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка не перевищує 2,3%.
Лише два рішення громадяни вважають дієвими для встановлення миру.
Це міжнародний тиск на Росію, щоб вона відмовилась від втручання у конфлікт на Донбасі, - 32%. Та успішна відбудова нормального життя на підконтрольній території цього регіону - 31%.
Встановлення миру на Донбасі силовим шляхом підтримують лише 17% населення. На мир "за будь-яку ціну" згодні тільки 20% опитаних. Більшість населення – 50% – вважає, що заради миру варто погоджуватися на компроміси, але не на всі.
За відокремлення цих територій голоси віддали 10 % опитаних. Надання ДНР і ЛНР особливого статусу в межах України підтримали 13%. Ввести в Україні федеративний устрій не проти 9%. За відмову від перспективи членства в НАТО - 7. За надання російській мові статусу другої державної лише 6 %.
"У нас їх близько 20 відсотків. Це сумна картина. Це саме ті виборці, на яких буде працювати "Опоблок". Ця партія буде виступати за припинення війни, проведення перемовин з окупованими територіями, повне виконання Мінських домовленостей. Це буде їх патова ідея. Вони вже розпочали свою передвиборчу кампанію в цьому контексті. Юрій Бойко часто говорить, що у нас війна спричинила економічний занепад. Треба будь-що припинити війну і економіка почне розвиватися сама собою", - каже він.
Щодо інших політичних сил ситуація є не настільки прозорою, вважає експерт.
"Їм треба зберегти баланс між патріотизмом та ідеєю миру. Вони будуть намагатися створити такі меседжі, які могли б покрити якомога більше виборців. Це саме та частина, яка готова на певні поступки заради миру на Донбасі. Для політичних сил тут важливо вгадати, які саме поступки це можуть бути. Яскравий приклад - нещодавна ініціатива міністра МВС Арсена Авакова, який, очевидно, буде діяти тепер окремо від "Народного фронту". Він пропонує мовні преференції для окупованих територій. Тобто особливий статус російської мови. На такі кроки теж є запит. Нехай багатьом українцям такий задум здається ненормальним. Але на нього теж є свій споживач", - наголошує Петро Олещук.
На думку політолога, на силовий сюжет повернення Донбасу наша влада не піде.
"Це дуже ризиковано. 17 відсотків підтримки цієї ідеї - не ті цифри заради яких варто ризикувати. Цю групу просто можуть використовувати для підтримки якогось нового політичного проекту, який буде мілітарно налаштований.
Кожна партія буде по-своєму розставляти акценти під час передвиборчої програми. "Батьківщина" буде апелювати до соціальних проблем. Війну в патріотичних цілях буде згадувати "Блок Петра Порошенка". А у негативному контексті про неї будуть говорити колишні "регіони", - додає він.

Источник

Динамика курса валют на 15.07.2024

Нефть Brent
$85.03
-0.44%

Лента новостей