Чому я більше не платитиму благодійний внесок у садок

12.10.2017 15:24   Елена Степницкая
Чому я більше не платитиму благодійний внесок у садок

Питання благодійних внесків у садках і школах – тема, що найбільше болить батькам. Дати грошей у навчальний заклад, де навчається їхня дитина, і бути певним, що вчителі не ображатимуть їхнє чадо і ставитимуться до нього прихильно.
Чи не дати, будучи принциповим, законослухняним, але водночас таким, що потенційно наражаєсвою дитину на запитання вчителя, озвучене на весь клас: «А коли Петренко-Макаров-Гусак принесе гроші? Що, у батьків на телефон є, а на школу немає?»…
Торік я писала блог про те, скільки грошей я плачу за державний дитячий садок. Причому, наполягала на тому, що робила це добровільно, без примусу, бо вважала, що держава недодає, тому, якщо я хочу комфортних умов перебування та виховання своєї дитини, то я маю дати трохи грошей зі своєї кишені. Так от, торік я віддала благодійних внесків 1130 гривень.
Ми (батьки – авт.) замовили нові шафки в групу, зробили хімчистку килимів, купили пилосос, хоча завідувачка садка нам радила замітати віником, прекрасно знаючи, що це пряме порушення санітарних норм (згідно з документом, у групі дитячого садка повинно щодня відбуватись прибирання пилососом), здали гроші «на кабінети» - медсестрі, психологу, логопеду, у фізкультурний зал, ще купували миючі засоби, вітали дітей і вихователів зі святами тощо.
А потім ще й отримали звіт від дирекції садка, в якому завідувачка садка разом із головою батьківського комітету доповіли про кошти, які були витрачені не просто на групу, а на садок загалом. І там я побачила дивний рядок витрат, на який торік не звернула уваги, але який цьогоріч, після трагедії в одеському дитячому таборі, набув нового змісту.
Так, ви не помились, побачивши цей рядок. Саме так, керівництво дитсадка, порушивши норми пожежної безпеки, тобто фактично наразивши наших дітей, мою дитину, на небезпеку, заплатили гроші на штраф із наших кишень, моєї кишені. І навіть не посоромились вписати цей пункт видатків – лише 44 гривні – у звіт за використання благодійних внесків батьків!
Відтак, для себе тепер я вирішила, що більше жодної моєї копійки садок, у який ходить моя дитина, не отримає. Тим більше, у профільному міністерстві визнають, що державних грошей насправді вистачає на освітні заклади. ГРОШЕЙ ВИСТАЧАЄ! Благодійні внески можна робити, але не обов’язково, нагальної необхідності у батьківських грошах уже немає!
Крім того, як уже повідомляв «Ні корупції!», навчальний заклад, який отримує фінансування з державного бюджету, просто не має права вимагати від батьків школярів гроші на ремонт школи чи придбання меблів.
«У ст. 61 Закону України «Про освіту» прописано, що фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування. Цими додатковими джерелами справді можуть бути гроші батьків-благодійників. Але виключно на добровільних умовах.
Проте не може бути так, що батькам на зборах оголошують суму, яку треба здати, як це буває. Адже відомі випадки, коли на зборах просять від 100 до 1000 грн. на різного роду речі, які купують для класу. Чи то нові пластикові вікна та двері, чи фарбу для ремонту. Якщо у школі вимагають так званих «добровільних» внесків у ледь не примусовому порядку, батькам слід об’єднатися, звернутися до місцевої влади, а якщо не подіє – до прокуратури міста із відповідною заявою, де вказати усі обставини справи», - заявив начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві Станіслав Куценко.
За його словами, якщо батьки вирішили виконати добровільну благодійну місію та дати грошей на ті чи інші потреби школи, краще перераховувати їх на банківський рахунок або передавати у бухгалтерію. Потім взяти звіт про витрати.
У низці регіонів України напередодні навчального 2017-2018 року уже заборонили благодійні батьківські внески, перевівши їх у безготівкову форму.
Так, як уже повідомляв «Ні корупції!», у Львові батьківським комітетам та освітянам заборонили збирати готівкові кошти з батьків школярів і дошкільнят. Згідно з Наказом «Про заборону обігу готівкових коштів та забезпечення заходів щодо запобігання корупції у навчальних закладах м. Львова», підписаним 26 вересня начальником управління освіти ЛМР Зоряною Довганик, працівникам навчальних закладів, а також батьківським комітетам та учасникам навчально-виховного процесу категорично заборонено збирати готівкові кошти з батьків учнів та вихованців навчальних закладів м. Львова для вирішення фінансових питань, пов’язаних з покращенням матеріально-технічного забезпечення, проведення ремонтних робіт, відзначення ювілейних та святкових дат тощо.
Персональну відповідальність за вчинення протиправних дій щодо збору коштів в управлінні освіти поклали на керівників навчальних закладів.
"Але це не означає, що батькам забороняється допомагати навчальним закладам, навпаки, допомагати можна і треба, але добровільно, законно та прозоро. Кожен заклад має спецрахунок, на який можна переказати добровільну пожертву. Гроші на цьому рахунку - гроші цільового використання та суворої звітності і достатньо в призначенні платежу вказати, на що, якому класу або на яку потребу ви переказуєте гроші і вони чітко попадуть за призначенням. Цей наказ дозволить перевести благодійність в законне русло, звільнить багатьох вчителів від тягаря, а батьків від тиску та приниження збоку батьківських комітетів, а на жаль, такі випадки стали зростати", - прокоментувала рішення голова Батьківської Ради Львівщини Олена Пономарева.
Своєю чергою, у Рівному, як також повідомляв «Ні корупції!», жоден депутат міської ради не виявив бажання вирішити питання із батьківськими внесками. Активісти пропонувати взяти за основу документ Львівської міської ради і також запропонувати зробити батьківські внески у школах і садочках безготівковими. Однак, як пише місцеве видання «Четверта влада», поки жоден депутат міської ради не захотів долучитися до цього процесу.
Загалом, батьки по всій країні просять унормувати грошові стосунки з освітніми закладами. Оскільки це питання неможливо просто прибрати, його потрібно саме узаконити і визначити чіткі правила гри.
Так, в Обухові на Київщині з’явилася петиція з прохання узаконити таку благодійність і заборонити збір готівки з батьків та учнів у навчальних закладах міста.
«Прийом благодійних внесків здійснювати виключно на добровільній основі шляхом перерахування їх на реєстраційні рахунки навчальних закладів, відкриті у територіальних органах ДКСУ з обов’язковим оформленням відповідної документації та бухгалтерським обліком», – йдеться у петиції.
Там же вказується, що потрібно зобов’язати керівників шкіл Обухова систематично (до 5 числа місяця, наступного за звітним) публічно інформувати про надходження і використання коштів, інформацію розміщувати на сайтах і дошках оголошень навчальних закладів.
Своєю чергою, у Чернівцях керівник управління освіти Чернівецької міськради Сергій Мартинюк підписав наказ "Про дотримання чинного законодавства щодо благодійних внесків у закладах освіти міста", який передбачає посилений контроль щодо благодійних внесків у школах, дитсадках на інших навчальних закладах міста.
Згідно з документом, керівники закладів освіти міста відтепер можуть отримувати і використовувати благодійні внески та спонсорську допомогу виключно на добровільних засадах відповідно до Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”. Ним заборонено функціонування у закладах освіти міста платних груп продовженого дня, репетиторства та інші види надання платних освітніх послуг, що не відповідають вимогам Переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності.
Заборонено також примусовий збір коштів з батьків та учнів закладів освіти міста для придбання підручників, посібників, зошитів з друкованою основою. Серед педагогічних працівників закладів освіти міста на нарадах проводитимуть відповідну роз’яснювальну роботу щодо заборони примусового стягнення коштів з батьків у вигляді благодійних внесків на утримання навчального закладу.
У школах і дитячих садках Києва також вже заборонили збирати гроші з батьків.

«КМДА, як і інші місцеві органи міст намагається якось припинити побори в школах, садочках. Роблять це кожен у свій спосіб. Найчастіше – забороняють збирати гроші. Такі накази в Києві теж вже були. Це була, наприклад, заборона збирати гроші працівникам навчальних закладів. У цьому наказі вказали вже трішки ширше – всім учасникам навчального процесу заборонено збирати гроші, готівку у навчальному закладі. Йдеться і про батьків, і про дітей, тому що є випадки, коли батьки просто передають гроші у фонд школи чи класу – дитина збирає кілька тисяч з усіх дітей в класі. Це для мене нонсенс, це елементарно небезпечно підставляти так дитину. Крім того, КМДА зважає на ті реалії, які є сьогодні, тобто Закон «Про освіту», який вступив у дію, там є відповідний пункт, яким зобов’язують навчальні заклади оприлюднювати свою звітність щодо кошторису, скільки яких грошей прийшло на рахунки благодійних внесків. Новий закон зобов’язує заклади або на своїх сайтах, або на сайтах районних чи міських управлінь освіти оприлюднювати всю цю інформацію. Чому це робиться? Якщо попередні роки ми говорили, що освіта недофінансовується, грошей немає в бюджеті, то зараз ситуація суттєво змінилася: в рази збільшилися доходи місцевих бюджетів, і вони мають в рази більше витрачати коштів на освіту. Дійсно, Київ збільшив фінансування освіти в кілька разів, але батькам знову розказують: грошей немає. Щоб цього не говорили, потрібно оприлюднювати цю інформацію: скільки послуг, товарів придбали, для того, щоб батьки не витрачали свої гроші на заміну вікон, наприклад, яка запланована за якоюсь міською програмою на цей рік чи на наступний і так далі, для того, щоб батьки зрозуміли, що гроші є, просто, можливо, не все купиться сьогодні, і таким чином, щоб думали на що витрачати гроші, і чи варто здавати на всі потреби, які просять», - пояснила документ Олена Бондаренко, активістка громадської організації «Батьки SOS» і додала:
«Я відкрию такий секрет: коли я привела дитину в перший клас, то теж все несла: благодійні внески при вступі, благодійні внески у фонд щомісяця, аж поки не почали питати: на що? Тому що всі батьки хочуть хорошу освіту дітям, вони думають, що ці гроші будуть вкладені у голови якимось знаннями їхнім дітям. Але вони не конвертуються, немає ніякого зв’язку».
Раніше здебільшого забороняли збирати гроші з батьків на ремонти чи на якість конкретні потреби, гроші на які виділялися з бюджету.
Так, раніше мер міста Бровари на Київщині Ігор Сапожко заявив, що керівників навчальних закладів, де збиратимуть з батьків гроші на миючі засоби, звільнятимуть.
Те саме покарання пообіцяв міський голова Вінниці, але вже з приводу ремонтів. Так, директорам шкіл у Вінниці заборонили збирати з батьків гроші на капітальні ремонти. Якщо в школах у батьків вимагатимуть гроші на ремонти коридорів, актових залів, дахів чи заміну вікон, керівників навчальних закладів звільнятимуть з посад, повідомив вінницький міський голова Сергій Моргунов.
У Черкасах міський голова Анатолій Бондаренко заборонив збирати кошти з батьків учнів та вихованців садків задля ремонту та утримання шкіл і дошкільних закладів.
Міська влада Тернополя на засіданні виконкому прийняла рішення про виділення з міського бюджету 7 мільйонів гривень на капітальний ремонт приміщень закладів освіти та придбання необхідного обладнання з тим, щоб у батьків перестали збирати гроші на дрібні побутові потреби.
Так само вчинили у Хмельницькому. Міська влада виділила з бюджету міста по 100 грн на кожного школяра, щоб звільнити родини учнів від батьківських внесків на потреби школи.
Загалом, у Міносвіти заявили, що новий закон про освіту унормує фінансові відносини між батьками та освітніми закладами.
«У законі ми застерегли те, що ті кошти, які батьки будуть вносити, вони повинні а) вносити в банк через касу, б) повинна бути дуже чітка звітність за ці гроші, прозорість використання грошей. І що дуже важливо: батьки, які дають ці гроші, мають визначити цілі, на які ці гроші підуть», - сказав Павло Хобзей, заступник міністра освіти і науки України.
Отже, тепер, шановні батьки, якщо керівники навчальні заклади прийдуть до вас із питанням, а що ж нам робити, у нас не вистачає на те і те…, ви можете сміливо переадресовувати директорів шкіл і завідувачів садків в управління освіти або краще в міністерство освіти. Там їм мають популярно пояснити, що тепер всього вистачає.
Благодійність – ваша особиста воля. І краще, якщо вона буде безготівкова. І витрачається на те, на що вирішили саме ви. І в жодному разі нехай вона не витрачається на штрафи з пожежної безпеки.
Валентина Новицька, «Ні корупції!» Загрузка...

Источник

Динамика курса валют на 25.06.2024

Нефть Brent
$85.24
-0.55%

Лента новостей